Haberler

Dr. Octa

×

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 153

Çamlıdere kozalağından gıda takviyesi

Pazar, 14 Şubat 2021 09:33

 Çam ormanlarıyla ünlü Çamlıdere’de kozalaktan bugüne kadar reçel, macun ve şurup ürettiklerini belirten Belediye Başkanı Hazım Caner Can, şimdide çam kozalağını bor ile birleştirip bir gıda takviyesi ürün hazırladıklarını söyledi.

 

‘Borkoza’ adlı çalışmayı Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin ile birlikte yürüttüklerini belirten Başkan Can, “Çamlıdere olarak bölgemizde oldukça fazla olan çam ağaçları ile çam kozalağından reçel ve macunundan sonra daha farklı nasıl yararlanırız diye düşünerek yola çıktık. Çalışmanın sonunda sağlık alanında da kullanılacak bir gıda takviyesi geliştirildi. Ürünümüze eczanelerden ulaşılabilecek. Ayrıca çam kozalağının insan üzerindeki tedavi edici etkisinden en iyi şekilde faydalanılması için bu alanda çalışmalarımız da devam edecek” dedi.

YÜKSEK RAKIMLI DAĞLARDAN TOPLANDI

Çam kozalağının akciğer hastalıkları için bir çok iyileştirici molekül içerdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Mükerrem Şahin ise, “Uluslararası çalışmalar kozalak ekstraktında bulunan 20’ye yakın değerli molekülün astım, koah hastaları başta olmak üzere birçok akciğer hastalığı tedavisinde destekleyici olarak kullanılabileceğini göstermekte. Ancak bu moleküllerin bir çoğu yüksek sıcaklık ve uzun süreli kaynatmada yok olmakta. O yüzden iyi bir etki isteniyorsa soğuk ekstrakt (sıkma) yöntemi tercih edilmeli. Biz de bu yöntemle elde ettiğimiz çam kozalağı ekstrelerini antiviral bor bileşiği ile birleştirdik. Ürün gıda takviyesi olarak ruhsatlandırıldı ve satışa sunuldu. Özellikle akciğer hasarı bulunan hastalara destek olarak kullanılması önerildi” diye konuştu.

- Hürriyet -

Konuya ilişkin daha önce yayımlanan diğer bir haberde;

Çam kozalağını bor ile birleştirerek gıda takviyesi geliştirdiler.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Çamlıdere Belediyesi işbirliğinde yürütülen proje kapsamında, çam kozalağı ve bordan elde edilen ürünün, gıda takviyesi olarak kullanılmaya başlanılacağı belirtildi.

 
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükremin Şahin, AA muhabirine, çam kozalağının insan üzerindeki tedavi edici etkisinden en iyi şekilde faydalanılması için AYBÜ ve Çamlıdere Belediyesi işbirliğinde proje hazırladıklarını söyledi.

Şahin, yaklaşık 4 aylık bir çalışma sonucunda çamlardan ekstreler elde ettiklerini, bu ekstreleri de borla birleştirerek "bor koza" isminde gıda takviyesi ürettiklerini bildirdi. Ortaya çıkan ürünün sağlığa faydası olduğunu aktaran Şahin, ürünün gıda takviyesi olarak kullanılabileceğini belirtti. Şahin, geleneksel tıbbın uzman hekimleri ile modern yöntemi birleştirerek ürettikleri ürün için gerekli izinlerin alındığını ve üretime hazır hale geldiğini anlattı. Çam kozalağını bor ile birleştirerek gıda takviyesi geliştirdiler.
- AA - 

Bordan Gelen Şifa - KOSGEB

Pazar, 14 Şubat 2021 03:30

 Türkiye'nin ilk bor sağlık şirketi, KOSGEB’den destek alarak bor madeni ile bitki ekstrelerini harmanlayıp birbirinden farklı ürünler üretiyor.


İlk Bor Sağlık Şirketi

Firmamızda bor ve bitki ekstraktı içeren insan sağlığını destekleyici, hem kozmetik hem de gıda takviyesi vasfına sahip ürünler üretmekteyiz. Bu alanda Türkiye'nin ilk bor sağlık şirketiyiz. Borun son zamanlarda konuşulan en yararlı etkilerinden biri de kanser türlerinin riskini azaltması. Diğer taraftan bor türevlerinin, tümörleri yok edici, iltihap önleyici, pıhtılaşma ve doku bozulmasını önleyici olduğu biliniyor. Biz tüm ürünlerimizde geleneksel tıbbin engin kaynakları ile modern teknolojinin nimetlerini birleştirdik.

İnsan sağlığını destekleyici ürünlerimizde ilk sırayı romatoid-artrit tedavisine destek olan BorJel alıyor. Ardından sırasıyla iyi huylu prostat büyümesine destek tedavide kullanılan Okta-Bor geliyor. Okta-Bor; ödüllü bir ürünümüz olup şu ana kadar 5000 hastaya ulaştırıldı, hayvan deneyleri başlatıldı ve klinik verileri de toplandı. Yine İmmun sitemi güçlendirici ve anti oksidant değeri bor ve zencefil ile artırılmış (350) Borpolis isimli ürünümüzü sayabilirim. Propolisi özel bir teknikle konsantre ederek virüslere karşı etkili bir bor bileşiğiyle ilk kez birleştirirerek Borpolis'i elde ettik. Böylece propolisin anti-oksidant değerini ve anti-inflamatuar özelliğini arttırarak daha etkili bir propolis meydana getirdik. Kemik erimesi ve menopoz dönemi rahatsızlıkları için önerdiğimiz Orto-Bor, yaşlılara beyin fonksiyonlarına destek ve alzheimere karşı koruyucu olarak verdiğimiz Altın-Bor sırayı takip ediyor. Mineral eksikliği olan bayanlar için hazırlanmış Multibor, pandemide ağız ve boğazlar' temiz tutacak antiviral ve patentli gargara Gold-Lösung sayılabilir. Ayrıca Türkiye'nin alkol içermeyen ve antiviral testleri geçmiş tek el temizleme dezenfektanı olan Borjen sağlık alanında yaptığımız patentli ve inovatif ürünlerimizden. Sonuncusu ise özellikle astım, koah hastaları ile akciğer enfeksiyonu olan hastalara destek için verdiğimiz çam ağacı kozalaklarından ülkemizde ilk kez elde edilen ekstreler ile zencefil ve borun birleştirildiği Borkoza oldukça ilgi çekti.

Her Bor Tıbbi Değildir!

Özellikle sağlık sektöründe kullanılacak bor bileşikleri özenle tasarlanıp sentezlenmekte tekrar kristallendirip saflaştırılmaktadır. 'Her Bor Tıbbi Değildir!' sloganı buradan oluşmuştur. Halkımızın bor deyince yalnızca boraksı tanıması ve çuvaldan kullanılan boraks ile tedavi olacağını düşünmesi, doz kontrolü olmadan ürün tüketmesi bizleri bu konuda oldukça üzüyor.


Bordan üretilen 10 üründen 4'ü piyasaya sunuldu

Salı, 17 Kasım 2020 09:24

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, bor kullanarak geliştirdikleri 10 üründen 4'ünün kullanıma sunulduğunu belirterek, "Diğer geliştirdiğimiz ürünlerin hayvanlar üzerindeki deneyleri devam ediyor." dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı ve KOSGEB desteğiyle Merkez Araştırma Laboratuvarında bor madeni üzerine araştırmalar yapan Şahin, AA muhabirine, bor madeninden yeterince yararlanılmadığını, özellikle Almanya'da borun sağlık sektöründe kullanıldığını öğrendikten sonra bu alanda çalışma yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Milli bir kaynak olan bor madeninin bor bileşiklerini sentezleyip kristallendirdiklerini, bitkilerden elde ettikleri ekstreleri harmanlayarak uygun bor bileşikleri ile değişik karışımlar haline getirdiklerini anlattı.

Dünyada boru zerdeçal ve polen ile karıştıran bir başka ürün bulunmadığını belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Bor propolis' isimi verdiğimiz bu ürünle hem borun antiviral etkisini ortaya çıkardık hem bitkilerden gelen sağlığı hem de propolisten gelen antienflamatuar etkiyi harmanlamış olduk. Doğada bildiğimiz ne varsa onları borla birleştirip insanların kullanımına sunduk. Bunları kendimize ait formüllerle bir araya getiriyoruz. Tabii bize ait bir teknoloji de kullanıyoruz ve ürünlerimizin patentlerini alıyoruz. Dünya çapında buna eşdeğer bir ürün yok."

Borun enfeksiyonlarda da kullanılabildiğini dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Yaptığımız başka bir bor bileşeni ise prostat tedavisinde destekçi olarak kullanılabiliyor. Geliştirdiğimiz sağlıkta kullanılan 10 ürün bulunuyor. Bunlardan 4'ü sanayi kuruluşlarımız tarafından üretilerek kullanıma sunuldu. Diğer geliştirdiğimiz ürünlerin hayvanlar üzerindeki deneyleri devam ediyor. Deneylerde edilen sonuçlara göre onlar da yakın zamanda piyasaya sunulacak. Firmalar tarafından üretilen 4 ürünümüze iç piyasada özellikle son günlerde beklenilenden daha fazla talep gelmeye başladı. Bunları gördükçe milli kaynaklarımızla ve insan sağlığı açısından çok daha faydalı olduğu tespit edilen ürünler üretmek, insanlara faydalı olmak bizleri mutlu ediyor."

"Halkımıza milli varlığımızdan elde ettiğimiz sonuçlarla bir ürün sunuyoruz"

Şahin, bor madeninin sağlık alanının çoğu yerinde destek tedavilerinde kullanılabildiğini ancak 3 binin üzerinde bileşen ihtiva etmesi nedeniyle çeşitli işlemlerden geçirilmeden kullanılmasının çok tehlikeli olduğuna dikkati çekerek, "Şuna da dikkat edilmeli. Her bor, tıbbi değildir. Öncelikle temizlenmesi, kristallendirilmesi ve saflığının tıbbi seviyede olmasına dikkat edilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Milli varlıklardan en iyi şekilde faydalanılması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Halkımıza milli varlığımızdan elde ettiğimiz sonuçlarla bir ürün sunuyoruz. Bunda da çok başarılıyız. Üniversite ve sanayi iş birliği kapsamında elde edilen ürünleri ticari forma çevirip piyasaya arz ediyoruz. Klinik deney boyutuna getirdiğimiz, hayvan deneyi için fazda olan ürünlerimiz var. Sonuçta bor ve sağlık alanında mücadele içerisinde ve öncüyüz. Ülke genelinde olduğu gibi yurt dışından da talepler gelmeye başladı. Özellikle Rusya'dan ürünler için talepler geldi. Ürettiğimiz ürünlerden göndereceğiz ancak onların istediği, orada ürünlerin üretimi için bir tesis kurmak. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Hürriyet

Dr.Octa Tıbbî Bor Araştırma ve Uygulama Merkezi Ankara'da Açıldı

Çarşamba, 09 Eylül 2020 02:21

 Dr.Octa Tıbbî Bor Araştırma ve Uygulama Merkezi kurucusu ve başkanı Sayın Doç. Dr. Mükerrem Şahin ile yapılan ropörtaj...

Türkiye’de bor hakkında çok şey söylendi, yazıldı ve çizildi. Bizler daha çok bor’u yakıt, deterjan, dezenfektan olarak duyduk. Halbuki siz bor’un sağlık ve tıp alanında kullanılmasından bahsediyorsunuz. Bu bor’un az bilinen bir başka kullanım alanı, değil mi?

Evet, bor ülkemizin önemli bir zenginliğidir. Grubumuz 15 yıldan bu yana nitelikli ve katma değeri yüksek bor uç ürünlerini geliştirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için çalışmaktadır. Yüksek teknoloji alanlarında kullanılan bor bileşikleri oldukça pahalıdır ve üretimi kolay değildir. Son zamanlarda yaptığımız araştırmalarda özellikle sağlık alanında kullanılan bor bileşiklerine sıkça rastlamaya başlamıştık. Araştırmalarımızda bu tür ürünleri inceleme fırsatımız oldu ve sağlık alanında kullanılan bazı özel bor bileşiklerin sentezini ve üretimini yapmayı başardık. Özellikle KOSGEB desteği ile yürütülen projelerde sağlık-bor alanında kullanılacak birçok yeni tasarıma imza attık ve halkımızın kullanımına sunduk. Bunu yaparken iyileştirici ve tedavi edici özelliği ön plana çıkan ve fitoterapide sıkça kullanılan; keçiboynuzu, defne, kekik, karanfil, zencefil, zerdeçal, lavanta, ısırgan, papatya, biberiye gibi bitkilerin ekstraktının elde ederek ürünlerimize karıştırdık. Ayrıca ürünleri geliştirirken polen, propolis gibi arı ürünlerinden de faydalandık. Böylece dünyada gelişmiş ülkelerde sıkça kullanılan bor takviyeli ürünlerin sıvı formda bitki özleri ile birleştirilmiş yeni versiyonlarını ilk olarak Dünya’da üretmeyi başardık.

Bor insan sağlığı için vazgeçilmez iz elementlerden biridir. İz elementlerin önemli bir kısmı hücrelerde sentezlenmediği için su veya besinlerle dışardan alınmaktadır. Bu elementler eser miktarda olup insan sağlığı ve hastalıklarda önemli rol oynarlar. Yetersiz alımı durumunda işlevsel ve fizyolojik bozukluğa neden olurlar. Bu tür rahatsızlıkların giderilmesinde takviye olarak alınması gerekmektedir. Sağlık alanında yapılan çalışmalarda bor’un; hem koruyucu hem de tedavi edici özelliğinin olduğu, kemik sağlığını artırdığı, vücudun hormonal dengesini sağladığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, hafızayı kuvvetlendirdiği, kanseri önlediği, iltihabik ve otoimmün rahatsızlıklara karşı iyi geldiği bilimsel olarak ortaya konmuştur. Bizler de yaptığımız araştırmalarda dejeneratif rahatsızlıkların bir hastalık olmadığını ve bunların bor takviyeli çözeltiler ile giderileceğini gördük.

İnsan sağlığı açısından sizin kullandığınız borun diğer bor bileşiklerinden farkı nedir?

Her bor bileşiğinin sağlıkta kullanımı uygun değildir. İnsan vücudunun alabileceği özel formları vardır. Bu nedenle maden olarak elde edilen bor’un ağır metallerden arındırarak temizlenmesi ve insan sağlığına uygun forma dönüştürülmesi gerekir. Bu dönüştürme işlemi ise özel teknikler içerir. Bu yüzden prostat hastaları için önerilen bor bileşikleri ile alzheimer, romatoid artrit hastalarına önerilen bor bileşikleri aynı değildir. Bizim amacımız da bu bileşikleri özel tekniklerle üretip uygun yöntemle insanlığın kullanımına sunmaktadır.

Tıbbî bor ile ilgili ürünleriniz nelerdir? Bunların kimlerin tarafından kullanmasını tavsiye ediyorsunuz?

Bor’u herkesin yaşına uygun dozda kullanılmasında fayda bulunmaktadır. Bizler tıbbi borlu ürünlerimizi “Dr. Octa” markası ile satışa sunduk. Genç-yaşlı, kadın-erkek her kesimin ihtiyacına uygun özel bor formlu bitkisel karışımlı ürünler üretmeye devam ediyoruz. Örneğin gençler için kemik gelişimi ve zihin aktivitesi için Multi-bor, Borjel ve altın-Bor damla gibi ürünlerimiz bulunmaktadır. Erkeklere prostat büyümesinin küçültülmesi ve PSA değerlerinin düşürülmesine yardımcı olması bakımından Türkiye’de ilk kez borlu gıda takviyesi olarak Bakanlık izni alınan Okta-bor ürünümüzü kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Kadınlarımıza kemik erimesine karşı, menopoz ve regl dönemindeki rahatsızları için Multi-bor ürünümüzü öneriyoruz. Eklem romatizması ve kireçlenme (atrit), sırt ve diz ağrıları için Sağlık Bakanlığı izinli Borjel ürünümüz var. Pandemi ile ilgili ürünler de yaptık.

Evet, bor-sağlık konusunda bizleri kısaca bilgilendirdiğiniz için teşekkür eder, Dr.Octa Tıbbî Bor Araştırma ve Uygulama Merkezine başarılar dileriz.

Biz de burada yaptığımız çalışmaları duyurma fırsatı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederiz. Dert varsa, çarede var. Bor ile bol sağlıklı günlere.

 

Koronavirüse karşı borla 3'lü koruma - DHA

Pazar, 03 May 2020 10:26

 

 Ankara'da Bor Araştırmacısı Doç. Dr. Mükerrem Şahin, koronavirüsten korunmak amacıyla bor bileşiği içeren el dezenfektanı, ağız yıkama solüsyonu ve propolis geliştirdi. Doç. Dr. Şahin, "Biz borla ilgili 3’lü koruma sağlamış olduk. Elde borla koruma, ağızda borla koruma ve vücudumuzun direncini artırarak enfeksiyonda bizi daha güçlü hale getirerek bu şekilde koruma" dedi.

 


Bor Araştırma ve Uygulama Merkezi kurucusu Doç. Dr. Mükerrem Şahin, Covid-19 salgınıyla birlikte borun önemli bir hale geldiğini belirterek, bu süreçte borlu el dezenfektanı, ağız çalkalama solüsyonu ve bor içeren propolis geliştirdiklerini söyledi. Borlu el dezenfektanının çok önemli bir fikir olduğunu ve Türkiye’nin yeni bir ürün kazandığını söyleyen Şahin, "Kolonya olmadan da bu işin yapılacağını gösteren bir ürün. Burada önemli olan yapılan dezenfektanın ya da ürünün antiviral testi geçmiş olmasıdır. Her bor bileşiği bunu yapmaz, bizim elimizdeki ürün antiviral testi geçmiştir" dedi.

AĞIZ-BURUN YIKAMA SOLÜSYONU

Ağız ve burun içinin korunması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Şahin, bu virüsün hava yoluyla ya da temas yoluyla, solunum yoluyla ağız ve burundan vücuda girdiğini ifade etti. Doç. Dr. Mükerrem Şahin, "Antiviral etkiye sahip olan bu bor bileşiğiyle, karanfil, kekik, defne, lavanta gibi bitki özleri kullanıyoruz. Bunları kendimiz ekstre ediyoruz. Zerdeçal da karışımda kullandığımız bir bitkidir. Bunlarla birlikte bir ağız yıkama solüsyonu yaptık. Bu sayede insanlar ağızlarını bununla çalkaladıklarında ve 2-3 defa tükürdüklerinde enfeksiyona tabi olmuş olsalar bile o virüse karşı kendilerini korumuş olacaklar. Ağız ve burnu temizlemek çok etkin bir koruma yöntemidir. Bizim yaptığımız doğal üründür, riski yoktur. Yutulduğunda büyük risk oluşturmaması lazım ki yutulabilen ürünlerden tercih ederek ortaya yeni bir ürün çıkardık. Bu ağız yıkama solüsyonunun Covid-19 için çok başarılı bir koruma yöntemi olacağını düşünüyoruz. Maskenin koruyacağından farklı bir korumadır bu. Özellikle sağlık çalışanları için çok öneriyoruz" diye konuştu.

BORPOLİS

Doç. Dr. Şahin, bor ihtiva eden proteaz inhibitörü olarak davranan bir bileşiği propolisle birleştirerek ‘borpolis’i geliştirdiklerini belirterek, "Gerekli müsaadeler alındı. Şu anda raftalar. Bor polis suya 10 damla atarak düzenli içilir. Arıdan gelen bir propolis ile birlikte destek olarak sunduğumuz bir ürün. Covid-19 enfeksiyonu olan tedaviye destek amaçlı gönderdiğimiz hasta sayısı 25’e yakındır. İyileşme süreçlerini çok hızlandırdı. İyileşme hastanede devam ediyor. Klinik tedavi devam ederken gıda takviyesi olarak verildiğinde bunu daha güçlendirmiş oldu" ifadelerini kullandı.

3'LÜ KORUMA

Doç. Dr. Şahin, borla ilgili 3'lü koruma sağlamış olduklarını vurgulayarak, "Elde borla koruma, ağızda borla koruma ve vücudumuzun direncini artırarak enfeksiyonda bizi daha güçlü hale getirerek bu şekilde koruma. Amacımız buydu. Bu ürünlerin bileşikleri hazırdı, bor çalışıyorduk. Son 2 yıldan beri değişik bor ürünlerini tedavide destekçi olmak için yoldayız. Kovid çıkınca incelemelerimiz, araştırmalarımız gösterdi ki bor burada da kullanılabilir. Ürün yerli imkanlarla oluşturulmuştur" dedi..


DHA

Bor'un Antiseptik Etkisi Yüksek- Sabah

Salı, 24 Mart 2020 07:21

 

 Dr.Octa Tıbbi Bor ve Araştırma ve Uygulama Merkezi kurucusu Doç. Dr. Mükerrem Şahin, Bor'un ANTİ-Bakteriyel ve ANTİ-Viral etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olup korunmak için de kullanabileceğini belirtti.

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dr.Octa Tıbbi Bor ve Araştırma ve Uygulama Merkezi kurucusu Doç. Dr. Mükerrem ŞAHİN, virüs ve bakterilere karşı kolanyaya göre daha koruyucu, alkol içermeyen, antiviral ve anti septik etkisi yüksek bitki ekstreleri ile harmanlanmış, özel alkali bir bor bileşiği kullanarak yeni bir ürün geliştirdi. Geliştiren ürünün aynı zamanda ağız çalkalama suyu olarak da kullanabileceğini böylece muhtemel bir enfeksiyona maruz kalmış bir hastanın ağzında bulunabilecek bakterilerinde yok edileceğini söyledi.

ŞAHİN, yalnızca yerli hammaddeler kullanarak hazırlanan ürünün dışa bağımlı olmadığını mevcut stokların yeterli olduğunu belirtti. Panik olmaya gerek olmadığını maske ve kolanya çılgınlığının solunum yolu ile bulaşan hastalık için kısmen koruyucu olduğunu ancak yeni bor içerikli ürünün hem el hem ağız içi dezenfekte için uygun olduğunu söyledi.

SABAH

Borlu ilaç için devlet desteği şart! - Aydınlık

Pazar, 24 Kasım 2019 12:37

 

 Borlu ilaç için devlet desteği şart!

Ülkemizin kalkınması için dışarı bağlılığı azaltmamız şart. Türkiye’de yıllık 22 milyon ton maden çıkarılıyor. Bor madeni sağlık alanı için de önem arz ediyor. Aydınlık Gazetesi'nin "Geleceğin Madeni: Bor" yazı dizisinde sağlık ve uzay teknolojisi alanlarında bor madenine mercek tutuyor.

 

Borun, prostat kanserinden, kemik erimesine kadar birçok alanda faydalı olduğu biliniyor. Eskiden yediğimiz yiyeceklerden bor eksikliğini giderebiliyorduk. Artık takviye almamız gerektiğini belirten uzmanlar, borlu ilaç üretiminin merkezinin İsrail olduğunu, pazara girmek için devletin yardımının şart olduğunu söylüyor.

Borlu ilaç çalışmalarının merkezi İsrail... Geçmişi 1966’lara dayanıyor. İsrail’de bor kullanılarak prostat, romotoid artirt (eklem iltihabının) tedavileri yapılmaya 50 yıldır devam ediliyor. Türkiye’nin pazara girmek kolay değil. Devlet desteği şart!

Borun sağlık alanında yıllardır kullanıldığını söyleyen, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, bor için Türkiye’de iç piyasada kullanılacak ürünler daha öncelikli üretilmesi gerektiğini söyledi. Şahin, “Bor ve sağlık ürünleri geliştirip üretiyoruz. Gerekli izinleri aldık testleri yaptırdık ve halka sunduk” dedi.

‘HALKTA KARŞILIK BULUR’
İstatistiksek değerlerin bor kullanımının sağlık için faydalı olduğunun kanıtlandığını belirten Şahin, bor ve sağlık alanın da halkta karşılık bulacağını söyledi. Şahin, “Bir ülkenin en önemli gücünün sağlıklı nesil olduğu açıktır. Bor toplum sağlığı ilgilendiren bir konudur” dedi.

İsrail’de, ‘romotid artirt’ hastalığının oranının yüzde 1 bile olmadığını söyleyen Şahin, şöyle sürdürdü: “Bizde özellikle toprak yapısı borca fakir olan bölgelerde, Karadeniz sahili gibi bu hastalığın oranı on kat fazla. Yapılan birçok çalışmada borun kemik erimesini yavaşlattığına dair önemli bulgular elde edildi. Bor, özellikle kadınlarda menapoz döneminde alınması gereken bir gıda takviyesi. Prostat kanseri olma oranı da bizde oldukça yüksek. Erkekte iki numara kanser türü prostat... Bor kanserin oluşumunu yüzde 77 azaltıyor. Bu konuda da çokça bilimsel yayın var. Beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğine, mantar enfeksiyonuna, egzamaya kadar etkisi olduğunu biliyoruz.”

‘BÖLGEDEN BÖLGEYE DEĞİŞİYOR’
Şahin daha önceleri harici bor alımına ihtiyaç duymadığımıza işaret ederek şöyle konuştu: “Yediğimiz fındıkta, kayısıda, elmada, hurmada bolca bor vardı. Son dönemde genetiği değişen tarım sebebiyle bitkilerde bulunma miktarı oldukça azaldı. Bor eksikliği bölgeden bölgeye göre değişir. Örneğin, Balıkesir ve Kütahya bölgesinde yaşayanlar tükettikleri maddelerden bor alıyor. Çünkü orada suda bor var. Bor koruyucu bir hekim.”

400 DOLARLIK BORDAN 4 MİLYON DOLARLIK BOR ÜRETTİLER
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayi firmasının yürüttüğü proje kapsamında 400 dolarlık bordan minimum ton değeri 4 milyon doları bulan yüzde 96 saflıkta elementer bor üretti. Türkiye’de ilk kez sanayisel ebatlarda üretilen ürün, özellikle uzun menzilli füzelerde ve uzay roketlerinde yakıt katkısı olarak kullanılabilecek. Şahin, bordan üretilen ürünlerden en değerlilerinden birinin “elementer bor” olduğuna dikkati çekti. Şahin, “Roket Yakıtlarında Kullanılmak Üzere Yüksek Saflıkta Elementer Bor Üretim Sistemi” adlı projelerinin ilk etapta TÜBİTAK tarafından sonra BOREN tarafından reddedilmesine rağmen projeden vazgeçmediklerini ve Ankara Kalkınma Ajansı desteği ile ilk etabını tamamladıkları anlattı.

YATIRIMCI VE GÜÇ GEREKİYOR
Şahin, borun benzin, dizel, LPG yakıt sisteminde kullanılmasının da mümkün olduğunu söyledi. Bunu doğrulayan ürünleri geliştirip patentlediklerini söyleyen Şahin, “Şu anda saha testlerinde olan bir yakıt sistemimiz var. Motor içi sürtünmeyi düşürüyor bunu ispatladık. Ama pazara çıkamıyoruz. Çünkü akaryakıt pazarına öyle ‘ahmet’ ‘mehmet’ giremez. Rekabet için güç gerekiyor. Büyük yatırımcı gerekiyor. Devletin pazara girmesi gerekiyor” dedi.

BİLİM İNSANLARININ GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINMALI
Bor Karbür Tesisi’ne ilişkin görüşlerini dile getiren Şahin, “Keşke tesis için, bu iş üzerine araştırmalar yapan yüzlerce insanın deneyimini de kullansalardı” diyor. Şahin, ortak aklın önemine vurgu yaparak, “Dışarıdan bilgi transferi ile sistem kurmak çok doğru değildir. Bu maliyetin yarısına ve ülkedeki deneyim kullanarak yapılabilirdi. Çünkü bor karbür için yapılmış yüzlerce tez, yayın verilen onlarca projede çalışmış hocalar var” diye konuştu.

 

OKTABOR Projesine Ödül

Pazar, 24 Kasım 2019 11:59

 

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mükerrem Şahin TechAnkara 2019 proje pazarında; "İyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisine yönelik geliştirilen bor içerikli bitkisel ekstrakt: OKTABOR projesi ile ilk 100 proje arasında ilk beşe girerek ticarileştirme ödülü almaya hak kazandı.

 

Sağlıkta Bor Uygulamaları Çalıştayı

Pazar, 24 Kasım 2019 10:58

 

 

 Kütahya'da “Sağlıkta Bor Uygulamaları Çalıştayı” yapıldı.

Çalıştay'da, borun kanser tedavisinde ve radyoterapide kullanımı, tıbbi gereçlerin kaplaması ve ilaç katkısı olarak kullanımları tartışıldı.

Bor, sanayinin pek çok alanında farklı amaçlarla kullanılmakta olup, sağlık alanında da önemli uygulamalara sahiptir. Canlıların metabolik ve fizyolojik olaylarında etkin bir rol oynadığı bilinmekte olan borun, sağlık alanında kullanımı ve uygulanabilirliği her geçen gün artmaktadır.

Bu bağlamda, 07 Kasım 2019 tarihinde, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ), Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü iş birliğinde, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Türkiye’de ilk defa "Sağlıkta Bor Uygulamaları Çalıştayı" düzenlendi.

Bor madeninin bilimsel çalışmalar ışığında ileri sağlık teknolojilerinde kullanılmasının tartışıldığı çalıştaya yurtdışından ve ülkemizden bilim insanları ile sektör temsilcileri katılım sağladı. Dr. Octa (Doç. Dr. Mükerrem ŞAHİN) olarak biz de bu Çalıştay’daydık.

 

Çalıştayda konuşmacı olarak Amerika Birleşik Devletleri Nothern Illinois Üniversitesinden Prof. Dr. Narayan S. Hosmane, Japonya Kyoto Üniversitesinden Prof. Dr. Masao Takagaki, ODTÜ’den Prof. Dr. Zafer Evis, Hitit Üniversitesinden Prof. Dr. Dursun Ali Köse ile KSBÜ’den Prof. Dr. Azmi Yerlikaya ile Doç. Dr. Hasan Emre Aydın yer aldı.

İlginin oldukça fazla olduğu etkinlikte; açılış konuşmalarının ardından, konularında uzman yukarıda adıgeçen yerli ve yabancı akademisyenler, borun sağlık alanlarında kullanımıyla ilgili bilimsel çalışmalarını sundular ve sağlıkta bor uygulamalarının güncel durumu ve gelecekte yapılabilecekleri değerlendirdiler.

Sadece sağlık alanına özgün olması nedeniyle bir ilk olan söz konusu bor-sağlık çalıştayında, borun kanser tedavisinde ve radyoterapide kullanımı, tıbbi gereçlerin kaplaması ve ilaç katkısı olarak kullanımları tartışıldı.

Daha fazla içerik için buraya tıklayın

 

Prostata 'Bor' İçerikli Karışım - DHA

Pazar, 04 Ağustos 2019 06:54

 

 

  Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mükerrem Şahin, prostat rahatsızlığı için bor bileşiği içeren özel bir karışım geliştirdi.

Prostat hastalarına iyi haber! Türk bilim adamı geliştirdi

Prostat hastalarına 'bor' içerikli karışım

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, prostat rahatsızlığı için 'bor' bileşiği içeren özel bir karışım geliştirdi. Bor madeni ile ilgili uzun zamandır çalışmalar yapan Doç. Dr. Şahin, karışımla ilgili Çin'e gönderdikleri numunelerden olumlu sonuçlar elde ettiklerini söyledi.
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, bor madeninin sağlıkta kullanılması için uzun zamandır öğrencilerle birlikte çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Dünyada da bu konuda çalışmalar yapıldığını hatırlatan Doç. Dr. Şahin, geliştirilen özel bir metotla, prostatta kullanılabilecek bir bileşik üretildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Kendimizin geliştirdiği bir metotla, özellikle prostatta kullanılabilecek bir bor bileşiği elde ettik, sentezledik bir karışım halinde kullanıma sunduk. Testlere gönderdik. Tabii testlerde başarılı olması hasebiyle ilgi yüksek oldu. Özellikle Çin'e gönderdiğimiz numunelerden çok önemli bir sonuç geldi. Çünkü klinik deney yaptırmak çok kolay değil ama orada kolay yapılıyor. Çin'le bir de protokol imzaladık. Böylece bor sağlık ürünü, Çin'e gönderilebilir yeni bir aşamaya geldi."

 

Bor'un sağlıkta her alanda kullanılması gereken bir element olduğunu belirten Şahin, "Belki dünya bunu biliyor. Bizim literatür kayıtlarımıza yeni yeni giriyor ya da araştırma var ama halk bunu bilmiyor. Ama her bor, her üründe kullanılmaz. Bor özellikle kemik erimesinde çok iyi destekçi. Ayrıca, kalsiyum, magnezyum bağlamayı sağlıyor. Zaten borun sağlıkta ilk kullanılışı romatoid artrit’tir(iltihaplı romatizma). Artrit tedavisinde bor kullanılıyor, tedavide çok başarılı süreçleri yönetiyor" diye konuştu.

'KADIN VE ERKEK SAĞLIĞINDA ETKİLİ BİR ELEMENT'

Bor madeninin testosteron ya da östrojen hormon dengelerini koruyabilen bir yapıya sahip olduğunu belirten Şahin, düzenli bor alan bireylerde ileri yaşlarda testosteron yıkımının önemli ölçüde azaldığını ifade etti. Testosteron yıkımının azalmasının gençleşmeye yardımcı olduğunu kaydeden Şahin, "O yüzden bor kullanıldığında gençleşme de sağlar. Tabii bor kremleri yapılmıştır. Borun antiseptik özelliği vardır, kremlerde de kullanılmıştır. Mantarlarda, egzamada kullanılmıştır" dedi.
Borun ilaçta kullanılmasının önünün açıldığını belirten Şahin, "Biz bunları gıda takviyesi özelliğiyle başka bitki ekstreleriyle karıştırarak özel karışımlar halinde sunuyoruz. Bu dediğimiz ürün şurup halinde, sıvı. Belli mililitre halinde günde doz şeklinde alıyorlar. Suyla karıştırıp içiriyoruz. Bütün bor ürünlerimiz hemen hemen sıvı formda. Sıvı formda şurup halinde sunmayı daha kolay bulduk. Çünkü insanların hap ve kapsül halinde yutmakta bazı sıkıntılarla karşılaştıklarını gördük. O yüzden alanda alkali borları kullanıyoruz. Asitik alanda asitik borları kullanıyoruz. Bor kadın ve erkek sağlığında çok etkili bir element. Tabi bunun ilaçta kullanılabilecek, gıda saflığında elde edilip kullanılması lazım" diye konuştu.
DHA

Bor’un İnsan Sağlığı Açısından Önemi - Gönül Dergisi

Cuma, 15 Şubat 2019 06:01

 

 

 Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünde akademisyen olarak görev yapmaktayım. Uzun yıllardır Bor ve Hidrojen enerjisi konusunda araştırmalar ve çalışmalar yürütmekteyim. Bor ve Hidrojen enerjisi odaklı AR-GE faaliyetlerimizi Ankara Kalkınma Ajansı desteği ile kurduğumuz bir laboratuvarda uzman bir ekip ile yürütmekteyiz.

Hizmet verdiğiniz sektörler ve yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Bor ülkemiz için oldukça önemli. Roket yakıtından özel paslanmaz çeliklere, zırh malzemesinden özel sert kesicilere, fren balata malzemesinden yapılar için izolasyon malzemesine, cam yünlerinden yanmaz ahşap ve kumaşa, cam sanayisinden gübre sanayisine, süper iletkenlerden kanser tedavisine kadar birçok alanda özel Bor bileşikleri kullanılmaktadır. 15 yıldır yaptığımız birçok çalışmada değişik Bor ürünleri geliştirmeyi ve sanayinin kullanımına sunmayı başardık. Ancak yüksek teknoloji Bor ürünlerinin ülkemizde tüketimi oldukça azdır. Bu nedenle ticarileşecek ürünün yurtdışına satılması gereklidir. Hal böyle olunca uluslararası rekabet ve Çin faktörü devreye girmektedir. Bor katkılı ürünler sentezleyip uzun zamandır sanayinin kullanımına sunuyorduk. Son birkaç yıldır yaptığımız araştırmalar ve çalışmalar neticesinde sağlık sektörüne de ürünler sunmaya başladık. Bor’un enerji ve yakıt özelliği gösteren birçok bileşiğini sentezlemeyi başardık. Bunlar arasında en önemlileri yağlama ajanı olarak kullanılan Bor esterleri, araç yakıt katkısı olarak kullanılan hidrojen Bor bileşikleri ile roket yakıt katkısı olarak kullanılan Elementer Bor’dur. Ürünlerimizi markalaştırarak sektöre arz ediyoruz. Ürün portföyümüzü www.drocta.com.tr adlı sitede bir arada daha net görebilirsiniz. Bor ülkemiz için önemli bir maden. Biz bu madeni kullanarak daha yüksek katma değere sahip ürünler üretip ticarileştirme hedefini seçtik. Bu yolda emin adımlar ile yürüyoruz.

Ticarileştirdiğiniz Bor ürünleri nelerdir?

Otomotiv yakıt katkısı olan Octamix, otomotiv yağ katkısı olan Octamin ve roket yakıt bileşeni olan Elementer Bor ticari faza geçirdiğimiz ürünlerdendir. Ayrıca Green Fire adı altında dizel, benzin ve LPG’li araçlara monte edilebilen bir yakıt kitimiz var. Bu kit kısaca araçlara takılabiliyor. İçerisine konulan Bor katkılı solüsyon sayesinde içten yanmalı motorlarda tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Ancak en önemli ve bir o kadar da ülkemizde çok az bilinen sağlık Bor ürünleri bunlar arasında en önemlisidir. Eklem romatizması, kas tendon yırtıkları, menisküs yaralanmaları, baş, diş ve kulunç gibi ağrılarda kullanılacak özel bir bitkisel karışım olan Bor-Jel ilk ürünümüzdür. Bununla birlikte vücutta Bor eksikliğini giderecek özel bir karışım olan Bor-Lösung ve Alzheimer’a karşı geliştirdiğimiz altın tanecikleri ihtiva eden Altın-Bor ismi ile ticarileştirdiğimiz ürünler, aldığımız 13 patent arasında önemli bir yere sahiptir.

Sağlık her insanı ilgilendiren bir konu ama siz bunun içine bir de Bor elementini katarak daha da dikkat çekici hale getirmişsiniz. Sağlık ve Bor konusunu biraz daha ayrıntılı açıklar mısınız?

Yapılan araştırmalar doğrultusunda Bor’un insan sağlığına önemli ölçüde katkı sağladığı görülmektedir. İnsan vücudunda düşük miktarlarda ihtiyaç duyulan Bor; besinler ve su yoluyla dışardan alınan bir mineraldir. 1981 yılında sağlık sektöründe yapılan araştırmalar doğrultusunda Bor ürünlerinin insan vücudunda olumlu etkilere yol açtığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, sağlık sektöründe de her geçen gün yaygın bir kullanım alanına erişen Bor; birçok tedavide kullanılarak etkin sonuçlar vermeye başlamıştır. İnsan vücudunda olumlu etkileri kanıtlanmaya devam edilen Bor; besinler yoluyla tüketildiğinde halsizlik ve stres oluşumunu minimum seviyeye indirmektedir. Ayrıca, prostat kanserinin önlenmesi tedavisinde, göz iltihaplarının sterilizasyonunda, merhem yapımında ve özellikle beyin kanseri tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Bor ürünlerinin kullanıldığı sağlık sektöründe yapılan araştırmalarda; Bor’un insan vücudunda bakır, magnezyum ve benzeri elementlerin emilimini artırmasından dolayı kemiklerin güçlendiği gözlemlenmiştir. Bu durum ağrıların azalmasına ve kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olmaktadır. İnsan metabolizmasında kalsiyum, magnezyum ve fosfor dengesini ayarlayan Bor; fosfor dengesini de optimum seviyeye getirerek kasların ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca Bor; osteoporoz tedavilerinde, alerjik hastalıklarda, psikiyatride, kemik gelişiminde, artritte (iltihaplı romatizma tedavisinde) ve menopoz tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Beyin kanserinin iyileştirilmesi tedavisinde etkin olarak kullanılan Borlu Nötron Yakalama yöntemiyle; hasta hücrelerin seçilerek imha edilmesi ve sağlıklı hücrelere zararının minimum düzeyde tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Bilimsel araştırmalarla sürdürülmeye devam edilen canlıların yaşamlarında gerekli bir element olan Bor; insan sağlığına sağladığı katkılarla sağlık sektöründe giderek önemli bir konuma erişmektedir. Bor ürünlerinin doğada benzeri olmayan özellikleri sayesinde yerinin doldurulması neredeyse imkânsızdır. Günümüzde yapılan araştırma sonuçları bir insanın günlük olarak belirli miktarlarda Bor elementine ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada; yetişkin sağlıklı bireylerin beslenme yolu ile 1-13 mg Bor tüketebileceği belirlenmiştir.

Bor insan vücuduna dışarıdan alınıyor. Bu gıdaları düzenli alırsak Bor’ca zengin bir diyet yapmış oluruz. Ancak bu o kadar kolay değil, hem pahalı hem de düzenli olarak böyle beslenmek sürdürülebilir değil.

Bor nelere iyi geliyor? Düzenli Bor almanın faydasını biraz daha açar mısınız?

Bor sağlık alanında yapılan çalışmalar bize Bor’un 12 ana alanda etkisinden bahsetmektedir. Son yıllarda yapılan bu araştırmalar neticesinde şu bilgiler elde edilmiştir:

• Düzenli Bor kullanımı uzun ve kısa süreli belleği güçlendirir. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını geliştirirken yaşlanmayı geciktirir.

• Bor’un antienflamatuar etkiye sahip olması artirit, osteoartirit gibi romatizmal hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

• Bor’un antimikrobiyal etkisi mantar ve bakteri enfeksiyonların iyileşmesinde etkilidir.

• Araştırmaların bazıları Bor eksikliğinin insülin direncini artırdığını ve şeker hastalığına yakalanma riskini çoğalttığını söylemiştir.

• Klinik bir çalışmada düzenli Bor kullanımının böbrek taşı olanlarda taşın küçülmesi ve kolaylıkla düşürülmesi gözlemlenmiştir.

• Bor metabolik faaliyetleri hızlandırırken yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Kemiklerin daha hızlı büyümesine ve dışarıdan alınan magnezyum gibi besin takviyelerinin vücutta daha etkin emilimini sağlar.

• Oksidatif stres vücudumuzun baş etmek zorunda olduğu önemli bir problemdir. Bor sisteme bir elektron ekleyerek serbest radikallerin oranını azaltır. Vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

• D vitamini eksikliği ülkemiz için önemli bir sorundur. Yapılan bir çalışmada D vitamini eksikliği bulunan hastalara 60 gün boyunca 6 mg Bor verilmiş ve hastaların %90’ında vitamin D3 serum seviyelerinin %24 artığı belirlenmiştir.

• Menopoz döneminde Bor kullanımı östrojen düşüklüğüne bağlı stres ve depresif ruh hali değişiklikleri, ateş basması gibi sorunların en aza inmesini sağlar. Östrojen düzeylerini artırır.

• Bor kullanımının erkeklerde testosteron seviyesini yükselttiği ve testosteron yıkımını azalttığı gözlemlenmiştir.

• Bazı çalışmalarda Bor kullanımının prostat ve göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği ve prostat kanserine yakalanma riskini oldukça azalttığı görülmüştür.

• Bor, kemik yoğunluğunu artırırken kalsiyum magnezyum ve fosfor gibi minerallerin kemiğe bağlanmasını kolaylaştırır. Ayrıca kemik erimesine karşı savaşır.

Peki, biz gerekli Bor ihtiyacını besinler dışında nasıl alacağız. Geliştirdiğiniz ve ticari markanız olan Bor-Jel Bor ihtiyacını karşılar mı?

Bor’u insan vücuduna birçok şekilde alabiliriz. Ancak en kolay yöntem haricen almaktır. Yaptığımız araştırmalar neticesinde vücuda Bor’u kolayca deri yolu ile alabilen bir formülüzasyon geliştirdik. Bu karışımda insan vücudu için önemli tedavi destek ürünlerini bir arada derledik. Bitkisel karışım; sarı kantaron, biberiye, defne, kekik, nane gibi mucize bitkilerin ekstreleri ile ısırgan özü ve atkestanesi özü içerir. Ayrıca bu karışım magnezyum yağı içermektedir. Böylece vücuda daha kolay Bor alınabilir ve birçok tedavide destekleyici olarak kullanılabilir.

Bor-Jel nedir, nasıl kullanılır ve hangi tedavilerde destek olarak işe yarar, bizi bilgilendirir misiniz?

Bor-Jel hakkında daha detaylı bilgiye www.borjel.com internet adresinden ulaşmak mümkündür. Ama özetle bu karışım; romatoid artrit, eklem romatizması, kas ve tendon yırtıkları, menisküs yaralanmaları ile egzama, cilt ve parmak arası mantarları gibi problemlerde kullanılıyor. Bunun haricinde baş, kol, diz, eklem ağrıları ile migrende kullanılabilir.

Bor’un sağlık alanında kullanımı çok ilgi çekici. Bu konuda daha detaylı bilgileri nasıl edinebiliriz? Ayrıca başka eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bor ve sağlık konulu makale ve kitapları internet sitemizden yayınlamaktayız, isteyen buradan inceleyebilir. Sağlık Bor ürünlerinin katma değeri de en az enerji Bor ürünleri kadardır. Ülkemiz için bu oldukça önemlidir. Ancak yeni yeni duyulmaya başlanıyor. Oysa ki Bor’un sağlıkta kullanımı ile ilgili literatür bilgileri 100 yıldan daha eskidir. Biz burada bir öncülük görevi ifa etmek istiyoruz. Bu konuda birçok yeni çalışmamız vardır. Yakında kamuoyu ile paylaşacağız.

Destekleyici ve tamamlayıcı tıp uygulamaları artık ülkemizde de yasal bir temele oturtuluyor. Bu bize umut veriyor. Zira birçok hastalığın tedavisinde doğanın kendisine başvurmaktan daha doğru ne olabilir? Bu kapsamda Bor ürünlerinin de yakın zamanda gereken değeri göreceğini umuyoruz. Bize bu fırsatı verdiğiniz için size şükranlarımızı sunuyorum. Sağlıcakla kalın.

BorJel Üzerine HaberTurca'ya Verilen Söyleşi

Pazar, 25 Kasım 2018 19:46

 

HaberTurca bor üzerine çok önemli çalışmaları ve icatları olan Doç. Dr. Mükerrem Şahin ile hoş bir söyleşi gerçekleştirdi. Şahin, Bor madeninin sağlık alanında da birçok hastalığa şifa olduğunu söyledi. Eklem romatizmasından, kireçlemeye - kemik ufalanması ve erimesine, menapoz döneminde aşırı terlemeden - kilo artışına, prostat büyümesinden - cildin erken yaşlanmasına kadar daha bir çok hastalığın Borjel ile tedavi edilebileceğini öne sürdü.

Öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar, başarılarınızın devamını diliyoruz. Mükerrem Bey hemen sorularımızı yönetmek istiyoruz. 

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünde akademisyen olarak görev yapmaktayım. Uzun yıllardır bor ve hidrojen enerjisi konusunda araştırmalar ve çalışmalar yürütmekteyim. Bor ve Hidrojen ürünlerine yönelik araştırmaları ve çalışmaları ürüne dönüştürdüğümüz Ar-Ge faaliyetlerimizi Ankara Kalkınma ajansı desteği ile kurduğumuz bir laboratuvarda yürütmekteyiz.

Hizmet verdiğiniz sektörler ve yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Bor katkılı ürünler sentezleyip uzun zamandır sanayinin kullanımına sunuyorduk. Son birkaç yıldır yaptığımız araştırmalar ve çalışmalar neticesinde sağlık sektörüne de ürünler sunmaya başladık. Borun enerji ve yakıt özelliği gösteren birçok bileşiğini sentezlemeyi başardık. Bunlar arasında en önemlileri yağlama ajanı olarak kullanılan bor esterleri, araç yakıt katkısı olarak kullanılan hidrojen bor bileşikleri ile roket yakıt katkısı olarak kullanılan Elementer Bor’dur. Ürünlerimizi markalaştırarak sektöre arz ediyoruz. Ürün portföyümüzü www.drocta.com.tr adlı sitede bir arada daha net görebilirsiniz. Bor ülkemiz için önemli bir maden biz bu madeni kullanarak daha yüksek katma değere sahip ürünler üretip ticarileştirme hedefini seçtik. Bu yolda emin adımlar ile yürüyoruz.

Ticarileştirdiğiniz bor ürünleri nelerdir?

Otomotiv yakıt katkısı olan Octamix, otomotiv yağ katkısı olan Octamin ve roket yakıt bileşeni olan Elementer Bor ticari faza geçirdiğimiz ürünlerdendir. Ayrıca Green Fire adı altında dizel, benzin ve LPG ‘li araçlara monte edilebilen bir yakıt kitimiz var. Bu kit kısaca araçlara takılabiliyor içerisine konulan bor katkılı solüsyon sayesinde içten yanmalı motorlarda tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Ancak en önemli ve bir o kadar da ülkemizde çok az bilinen sağlık bor ürünleri bunlar arasında en önemlisidir. Bor–Jel ismi ile ticarileştirdiğimiz bu ürün ülkemiz ilklerindendir. Aldığımız 13 patent arasında önemli bir yere sahiptir.

Sağlık her insanı ilgilendiren bir konu ama siz bunun içine bir de Bor elementini katarak daha da dikkat çekici hale getirmişsiniz. Sağlık ve Bor konusunu biraz daha ayrıntılı açıklar mısınız?

Bor; yapılan araştırmalar doğrultusunda insan sağlığına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. İnsan vücudunda düşük miktarlarda ihtiyaç duyulan bor; besinler ve su yoluyla dışardan alınan bir mineraldir. 1981 yılında sağlık sektöründe yapılan araştırmalar doğrultusunda bor ürünlerinin insan vücudunda olumlu etkilere yol açtığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, sağlık sektöründe de her geçen gün yaygın bir kullanım alanına erişen bor; birçok tedavide kullanılarak etkin sonuçlar vermeye başlamıştır. İnsan vücudunda olumlu etkileri kanıtlanmaya devam edilen bor; besinler yoluyla tüketildiğinde halsizlik ve stres oluşumunu minimum seviyeye indirmektedir. Ayrıca, prostat kanserinin önlenmesi tedavisinde, göz iltihaplarının sterilizasyonunda, merhem yapımında ve özellikle beyin kanseri tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Bor ürünlerinin kullanıldığı sağlık sektöründe yapılan araştırmalarda; borun insan vücudunda bakır, magnezyum ve benzeri elementlerin emilimini artırmasından dolayı kemiklerin güçlendiği gözlemlenmiştir. Bu durum ağrıların azalmasına ve kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olmaktadır. İnsan metabolizmasında kalsiyum, magnezyum ve fosfor dengesini ayarlayan bor; fosfor dengesini de optimum seviyeye getirerek kasların ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca bor; osteoporoz tedavilerinde, alerjik hastalıklarda, psikiyatride, kemik gelişiminde, artiritte (iltihaplı romatizma tedavisinde) ve menopoz tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Beyin kanserinin iyileştirilmesi tedavisinde etkin olarak kullanılan Borlu Nötron Yakalama yöntemiyle; hasta hücrelerin seçilerek imha edilmesi ve sağlıklı hücrelere zararının minimum düzeyde tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Bilimsel araştırmalarla sürdürülmeye devam edilen canlıların yaşamlarında gerekli bir element olan bor; insan sağlığına sağladığı katkılarla sağlık sektöründe giderek önemli bir konuma erişmektedir. Bor ürünlerinin doğada benzeri olmayan özellikleri sayesinde yerinin doldurulması neredeyse imkansızdır. Günümüzde yapılan araştırma sonuçları bir insanın günlük olarak belirli miktarlarda bor elementine ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada; yetişkin sağlıklı bireylerin beslenme yolu ile 1-13 mg bor tüketebileceği belirlenmiştir.

Bor insan vücuduna dışarıdan alınıyor. Eğer besin ile alınması gerekirse yukarıdaki gibi bir tablodan bahsetmek lazım. Bu gıdaları düzenli alırsak Bor’ca zengin bir diyet yapmış oluruz. Ancak bu o kadar kolay değil hem pahalı hemde düzenli olarak böyle beslenmek sürdürülebilir değil.

Bor nelere iyi geliyor? Düzenli bor almanın faydasını biraz daha açar mısınız?

Bor sağlık alanında yapılan çalışmalar bize Bor’un 12 ana alanda etkisinden bahsetmektedir. Son yıllarda yapılan bu araştırmalar neticesinde şu bilgiler elde edilmiştir:

• Düzenli bor kullanımı uzun ve kısa süreli belleği güçlendirir. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını geliştirirken yaşlanmayı geciktirir.

• Bor’un antienflamatuar etkiye sahip olması artirit, osteoartirit gibi romatizmal hastalıkların tedavisine yardımcı olur

• Bor’un antimikrobiyal etkisi mantar ve bakteri enfeksiyonların iyileşmesinde etkilidir

• Araştırmaların bazıları bor eksikliğinin insülin direncini artırdığını ve şeker hastalığına yakalanma riskini çoğalttığını söylemiştir

• Klinik bir çalışmada düzenli bor kullanımının böbrek taşı olanlarda taşın küçülmesi ve kolaylıkla düşürülmesi gözlemlenmiştir

• Bor metabolik faaliyetleri hızlandırırken yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Kemiklerin daha hızlı büyümesine ve dışarıdan alınan magnezyum gibi besin takviyelerinin vücutta daha etkin emilimini sağlar

• Oksidatif stres vücudumuzun baş etmek zorunda olduğu önemli bir problemdir. Bor sisteme bir elektron ekleyerek serbest radikallerin oranını azaltır. Vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirir

• D vitamini eksikliği ülkemiz için önemli bir sorundur. Yapılan bir çalışmada D vitamini eksikliği bulunan hastalara 60 gün boyunca 6 mg Bor verilmiş ve hastaların %90’ında vitamin D3 serum seviyelerinin %24 artığı belirlenmiştir

• Menopoz döneminde bor kullanımı östrojen düşüklüğüne bağlı stres ve depresif ruh hali değişiklikleri, ateş basması gibi sorunların en aza inmesini sağlar. Östrojen düzeylerini artırır

• Bor kullanımının erkeklerde testosteron seviyesini yükselttiği ve testosteron yıkımını azalttığı gözlemlenmiştir

• Bazı çalışmalarda bor kullanımı prostat ve göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği ve prostat kanserine yakalanma riskini oldukça azalttığı görülmüştür

• Bor kemik yoğunluğunu artırırken kalsiyum magnezyum ve fosfor gibi minerallerin kemiğe bağlanmasını kolaylaştırır. Ayrıca kemik erimesine karşı savaşır

Peki biz gerekli Bor ihtiyacını besinler dışında nasıl alacağız. Geliştirdiğiniz ve ticari markanız olan BorJel bor ihtiyacını karşılar mı?

Bor’u insan vücuduna birçok şekilde alabiliriz. Ancak en kolay yöntem haricen almaktır. Yaptığımız araştırmalar neticesinde vücuda bor’u kolayca deri yolu ile alabilen bir formülüzasyon geliştirdik. Bu karışımda insan vücudu için önemli tedavi destek ürünlerini bir arada derledik. Bitkisel karışım; sarı kantaron, biberiye, defne, kekik, nane gibi mucize bitkilerin ekstreleri ile ısırgan özü ve at kestanesi özü içerir. Ayrıca bu karışım Magnezyum yağı içermektedir. Böylece vücuda daha kolay bor alınabilir ve birçok tedavide destekleyici olarak kullanılabilir. 

Bor-jel nedir, nasıl kullanılır ve hangi tedavilerde destek olarak işe yarar bizi bilgilendirir misiniz?

Bor jel hakkında daha detaylı bilgiye www.borjel.com internet adresinden ulaşmak mümkündür. Âmâ özetle bu karışım; Romatoid artrit, eklem romatizması, kas ve tendon yırtıkları, menisküs yaralanmaları ile egzama, cilt ve parmak arası mantarları gibi problemlerde kullanılıyor. Bunun haricinde baş, kol, diz, eklem ağrıları ile migrende kullanılabilir. 

Bor’un sağlık alanında kullanımı çok ilgi çekici bu konuda daha detaylı bilgileri nasıl edinebiliriz. Ayrıca başka eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bor ve sağlık konulu makale ve kitapları internet sitemizden yayınlamaktayız isteyen buradan inceleyebilir. Sağlık bor ürünlerinin katma değeri de en az enerji bor ürünleri kadardır. Ülkemiz için bu oldukça önemlidir. Ancak yeni yeni duyulmaya başlanıyor oysa ki Bor’un sağlıkta kullanımı ile ilgili literatür bilgileri 100 yıldan daha eskidir. Biz burada bir öncülük görevi ifa etmek istiyoruz. Bu konuda birçok yeni çalışmamız vardır. Yakında kamuoyu ile paylaşacağız.

Destekleyici ve tamamlayıcı tıp uygulamaları artık ülkemizde de yasal bir temele oturtuluyor. Bu bize umut veriyor. Zira birçok hastalığın tedavisinde doğanın kendisine başvurmaktan daha doğru ne olabilir? Bu kapsamda Bor ürünlerinin de yakın zamanda gereken değeri göreceğini umuyoruz. Bize bu fırsatı verdiğiniz için size şükranlarımızı sunuyorum. Sağlıcakla kalın.

 

Page 1 of 2

Haberler

AA- 400 dolarlık bor 4 milyon dolarlık yakıt katkısına çevrildi

AA- 400 dolarlık bor 4 mi...

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savun...

Bu fabrikanın işçileri "öğretim üyeleri"

Bu fabrikanın işçileri &q...

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin akademik kadrosu...

Bor ve hidrojenden petrole alternatif yakıt geliştirildi

Bor ve hidrojenden petrol...

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa...

Dünyayı sarsacak buluş

Dünyayı sarsacak buluş

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa...

Foto Galeri

İletişim Bilgileri

Telefon : 0312 503 40 40
Cep :  0549 503 40 40
E-Posta : mukerremsahin@gmail.com

Tıbbi Bor Araştırma ve Uygulama Merkezi, Fatih Sultan Mah. 2363. Cad. No:25/A Etimesgut - ANKARA (Eskişehir Yolu Üzeri, Başkent Ünv. Yanı)

kemalpasa escort sitesi kiraz escort sitesi kınık escort sitesi konak escort sitesi menderes escort sitesi